Začátečnický průvodce

Kdo je ve hře poprvé a těší se na to co příjde, jak si zabojuje, může být zaskočen velikým množstvím tlačítek. Metin2 však už od samého začátku nabízí užitečné rady pomocí různých sdělení (úkolů) a samotné nápovědy ( H ). Další užitečné rady lze nalézt v článcích "První kroky až do úrovně 5" a FAQ.

Bohužel musím také zdůraznit, že ne všichni hráči jsou poctiví. Proto byste se měli podívat na naprosto bezpečné tipy před zahájením hry.

Minimapa

Ta vám ukazuje, co je ve vašem okolí.

Obecně o mapě: Když myší najedete na nějaký bod, ukáže se vám název příšery/hráče a dvojice souřadnic.


Minimapa.png

1. Zlatý hrot šípu jste vy! Ukazuje vám směr vaší postvy. Světlý kužel vám zase ukazuje úhel pohledu. To usnadňuje orientaci, pokud hledáte některá místa.

2. Zelené tečky ukazují NPC, žíly/nalezistě nebo koně ve vašem okolí.

3. Červené tečky ukazují příšery ve vašem okolí. Kameny Metin bohužel na mapě znázorněny nejsou. Když však na místo, kde Metin stojí najedete myší, zobrazí se jeho jméno.

3½. Červeno-bílé tečky ukazují na NPC, který vám chce dát úkol nebo je potřebný pro probíhající část úkolu.

4. Žluté tečky vám ukáží hráče z vaší říše. Hráči, kteří se chovají agresivně vůči ostatním jsou označeni oranžovou barvou.

5. Fialové tečky ukazují hráče z jiných říší nebo hráče se kterými máte právě souboj.

6. S křížkem můžete minimapu zavřít -> Zavřená minimapa.png a po kliknutí na tu samou ikonku znovu otevřít.

7. Plus a mínus vám umžňují přiblížit/oddálit minimapu.

POZOR: Pokud zvolíte veliké oddálení minimapy, ostatní hráči, příšery atd. už nebudou vidět.

8. Název serveru a číslo kanálu na kterém se nacházíte.

9. Pomocí tlačítka "M" příp. stisknutím M na klávesnici si otevřete velkou mapu. Na ní však uvidíte pouze zelené tečky a vaši postavu (zlatý hrot šípu). Tato mapa bohužel není přístupná ve všech oblastech.

10. Modré tečky znázorňují členy vaší skupinky.

11. Světle modrá tečka znázorňuje portály do přilehlých oblastí.

Velká mapa

Na rozdíl od minimapy je velká mapa poměrně omezená na zobrazování věcí okolo vás. Dobře se však podle ní orientuje.

Velká mapa.png

1. Zelené tečky ukazují jen NPC.

1½. NPC s pohybujícím se kruhem vám chce dát úkol nebo je potřebný pro probíhající část úkolu.

2. Vlaječky znázorňují místa, kde se dá koupit pozemek. Pokud už nějaký cech vlastní pozemek, najetím na vlaječku se zobrazí jeho jméno. Nevlastní-li žádný cech pozemek, zobrazí se Planá země.

3. Světle modrá tečka znázorňuje portály do přilehlých oblastí.

4. Zlatý hrot šípu jste vy! Ukazuje vám směr vaší postvy.

Panel nástrojů

Panel nástrojů.png 1. Energie: Ukazatel zobrazuje zbývající energii. Energie slouží k posílení bonusů.

2. Ingame Item-Shop: Klikněte na minci a otevře se vám okno Item-Shopu stejné jako na hlavní stránce hry.

3. Životní body (ZB): Zde se zobrazuje zbývající počet životů. Pokud vám ubývají, můžete použít nějaký elixír na jejich doplnění (nejčastěji Červený lektvar) nebo stát chvilku na místě (životy se samy obnoví).

4. Mana body (MB): Zde se zobrazuje zbývající počet many. Mana slouží pro používání schopností. Na její doplňování můžete použít modré lektvary nebo stejně jako u životů stát chvíli na místě. Mana se sama obnoví, ale o něco pomaleji než životy.

5. Vytrvalostní body (VB): Ukazují vám vytrvalost vaší postavy. Vytrvalost pozvolna ubývá s každým vašim pohybem. Když dojde, chvilku vaše postava půjde. Body se obnoví a zase budete běhat. Zastavíte se však na chvilku, obnoví se na 100%. Nedá se doplnit žádnými elixíry, pouze navýšit přes některé předměty. Pokud jezdíte na koni nebo jezdeckém zvířeti, neubývají.

6. Zkušenostní body (BZK): Každá kulička znázorňuje 25% BZK. Po najetí myší i BZK v %. Při naplnění kuličky dostáváte jeden bod do statusu vaší postavy a při naplnění všech kuliček dostáváte novou úroveň a bod do schopnosti.

7. Levé tlačítko myši: Máte tři možnosti, jakou dáte funkci levému tlačítku:

  • Útočit.png Útočit - Zbraní seknete pouze jednou.
  • Automaticky útočit.png Automaticky útočit - Útočit budete do doby, než zemře váš protivník.
  • Kamera.png Kamera - Budete moc pohybovat kamerou.

8. Panel rychlého přístupu: Můžete zde dát vaše schopnosti nebo elixíry. Jakmile je vložíte a budete je potřebovat stačí stisknout 1-4 (na numerické klávesnici nikoli!) nebo F1-F4. Tím se aktivuje schopnost/elixír aniž byste museli otevírat okno se schopnostmi nebo inventář. Do kolonky se dají vložit speciální předměty např.: Obrázek koně, Zbrojní kniha koní atd.

9. Okno s chatem: Toto tlačítko nebo "ENTER" může otevřít okno pro komunikaci s jinými hráči.

10. Rychlý přístup panelu výberu: Ve hře máte čtyři panely rychlého přístupu, kde můžete vkládat schopnosti, elixíry atd. Mezi nimi se pohybujete přívě těmito tlačítky nebo tlačítky ⇧ Shift + 1-4.

11. Pravé tlačítko myši: Ze začátku máte dvě možnosti, jakou dáte funkci levému tlačítku. Později se možnosti rozrostou o vaše schopnosti, které nemáte použity v panelu rychlého přístupu.

  • Útočit.png Útočit - Zbraní seknete pouze jednou.
  • Kamera.png Kamera - Budete moc pohybovat kamerou.

12. Okno postava: Nabízí čtyři základní záložky o postavě, kde můžete přidělovat body do statusů postavy, body do schopností, používat emoce nebo číst úkoly.

Záložky:

Do těchto záložek se můžete mimo jiné dostat klávesovou zkratkou:

13. Inventář: Inventář je jakýsi váš batoh. Můžete si do něj vložit předměty, které potřebjete, ale velice rychle se zaplní. V horní části inventáře je okno výbavy. Otevřít se dá stisknutím i.

14. Okno přátel: V tomto okně naleznete jména všech vaši přátel, členů cechu. Případně jméno vašeho partnera. Když dvakrát "poklepete" na nějaké jméno, otevře se soukromá zpráva. Pokud nějakou osobu v přátelích nemáte a chcete jí napsat stisknene ⇧ Shift + ↵ Enter - tato zpráva bude bez jména (musíte si ho sami dopsat).

15. Nastavení: Tam naleznete všelijaká nastavení hry.