Uživatel:Quinn/Pískoviště3: Porovnání verzí

(Založena nová stránka s textem „:Title → Pravidla při editacích == Něco == Něco něco == Oslovení == Všechny články zde na české metin2 wiki by měly hráči/uživateli…“)
 
(dodělat)
 
Řádek 2: Řádek 2:
  
 
== Něco ==
 
== Něco ==
Něco něco
+
Článek převzat z [[wikipedia:cs:Wikipedie:Typografické rady]]
  
 
== Oslovení ==
 
== Oslovení ==

Aktuální verze z 4. 9. 2015, 18:00

Title → Pravidla při editacích

Něco

Článek převzat z wikipedia:cs:Wikipedie:Typografické rady

Oslovení

Všechny články zde na české metin2 wiki by měly hráči/uživateli vykat.

Příklady:

Pokud tvůj kůň zemře, … – ☓ špatně
Pokud váš kůň zemře, … – ✓ dobře

Oslovení se také nekapitalizuje.

Příklad:

Vy, Váš, Vaše atd. – ☓ špatně
vy, váš, vaše atd. – ✓ dobře


Výpustka (tři tečky)

Vypuštění části textu se označuje třemi tečkami, popř. speciálním znakem (tzv. výpustkou). Tečky jsou jen tři, jiný počet není dovolen. Pokud výpustkou věta končí, další (čtvrtá) tečka se již nepíše. Pokud je výpustka za slovem, navazuje těsně na něj bez mezery; pokud je před slovem, je od něj oddělena mezerou (platí tu tedy stejné pravidlo, jako pro psaní rozdělovacích znamének – čárek, středníků a teček). Pokud označuje vypuštění části věty či celých vět z většího celku, odděluje se mezerou z obou stran.

Pro výpustku existuje speciální znak … (lze zapsat pomocí entity … anebo v operačním systému Windows kombinací kláves ALT+0133), ale použití tří běžných teček se v praxi nepovažuje za chybu. Mezi tečkami se zásadně nedělají žádné mezery.

Formát
  • Špatně: Co dodat.... / Co dodat.. / Co dodat. . .
  • Správně: Co dodat… (použit znak výpustky) / Co dodat... (použity běžné tečky)
Umístění před a za slovem
  • Špatně: … a dále je třeba poznamenat, že … / Jako z dálky slyšel: „…těžká nehoda, nikdo nepřežil.“
  • Správně: … a dále je třeba poznamenat, že… / Jako z dálky slyšel: „… těžká nehoda, nikdo nepřežil.“
Náhrada delších částí textu
  • Špatně: My, občané…věrni všem dobrým tradicím…přijímáme tuto Ústavu. / My, občané… věrni všem dobrým tradicím… přijímáme tuto Ústavu.
  • Správně: My, občané … věrni všem dobrým tradicím … přijímáme tuto Ústavu.

Pomlčka vs spojovník

Spojovník

Klávesami - se píše spojovník (divis), který (jak název napovídá) slouží ke spojování slov, např. česko-německé, Praha-Ruzyně, Jean-Jacques.

Pomlčka

Pro oddělování částí věty slouží pomlčka. Na běžných klávesnicích se nevyskytuje. Existuje v několika druzích, dnes se nejčastěji používá tzv. půlčtverčíková pomlčka v šířce přibližně písmene n (tedy půl čtverčíku). Pomlčku lze zapsat pomocí entity – nebo s využitím nabídky zvláštních znaků pod editačním oknem (viz část Zvláštní znaky), v operačním systému Windows kombinací kláves ALT+0150.

Pomlčka stojící ve větě se odděluje z obou stran mezerou (… každý člověk – hodný toho jména – má…).

Pomlčka se používá také pro zápis číselných rozsahů, v tomto případě se v praxi obvykle sází těsně k oběma číslům (např. 100–200). Poradna Internetová jazyková příručka. Kapitola Pomlčka.

Uvozovky

V češtině se uvozovky píší pomocí znaků „ a “, pro druhou úroveň uvnitř uvozovek se používají jednoduché uvozovky ‚ a ‘. Třetí povolený způsob, boční (obrácené francouzské) uvozovky » a «, se na Wikipedii prakticky neobjevuje. Uvozovky je možno psát pomocí entit „“, resp. ‚‘ (úhlové uvozovky »«).

Znak " umístěný na klávesnici je někdy popisován jako uvozovky ASCII. Jeho používání místo uvozovek je sice tolerováno, pokud to však jde, je lepší používat „korektní uvozovky“. Jednotka palec či vteřiny se značí pomocí ″ (možno psát entitou ″).

Poznámka: v jiných jazycích se pro uvozovky používají jiné znaky, např. v angličtině šikmé horní uvozovky “ společně s ”.

Pravopisný dodatek: Je-li v uvozovkách celá věta, píšou se příslušná interpunkční znaménka (tečka, čárka, vykřičník, otazník) na konci této věty před druhým uvozovacím znaménkem. Je-li uvozovací věta vmezeřena mezi části přímé řeči, je v uvozovkách každá část přímé řeči zvlášť a interpunkční znaménka jsou také ještě před druhou uvozovkou. Jinak jsou interpunkční znaménka až za uzavřením uvozovek.

Mezery

Mezer je v typografii mnoho druhů. Na webu se obvykle používají pouze dva druhy mezer: běžná a nezlomitelná (též „nedělitelná“ či „tvrdá mezera“, podle normativního názvosloví „nepřerušující“). Nedělitelná mezera zaručuje, že v daném místě nenastane řádkový zlom, tzn. že část před mezerou a za mezerou nebudou na oddělených řádkách. Mezera se zapisuje pomocí HTML entity   (z anglického non-breaking space), např. 1 metr, případně   (Unicode znak č. 160).

Nedělitelná mezera se používá zejména:

  • mezi číslem a značkou jednotky (123 m) (ale ve významu přídavného jména se mezera nepíše: 5% zvýšení, vypiji 10° pivo)
  • v číslech pro oddělení skupin číslic (viz #Čísla níže),
  • ve vícedílných zkratkách (o. s. ř.),
  • před pomlčkou oddělenou mezerami tak, aby při případném rozdělení zůstala na prvním řádku (lorem – ipsum),
  • v datech mezi dnem a měsícem (5. dubna),
  • ve spojení číslovky následující po výrazu, k němuž je vztažena (Praha 1, Karel IV., opus 7, str. 123)
  • v češtině mezi jednopísmennou neslabičnou předložkou a následujícím slovem (v Praze; někdy bývá tento požadavek uplatňován i u slabičných samohláskových předložek o, u a spojek a, i s výjimkou malého a).

Nedělitelná mezera patří také mezi číslo a znak % (nejde-li o přídavné jméno, např. 10 % lidí), ovšem v tomto případě MediaWiki nedělitelnou mezeru vkládá automaticky a nezapisuje se proto pomocí entity  .

Psaní tvrdých mezer se na Wikipedii často nedodržuje a na jeho aplikaci jsou rozdílné názory, neboť nedělitelná mezera znemožňuje fulltextové vyhledávání v rámci webové stránky pomocí běžných funkcí některých prohlížečů a klávesnice.

V typografické praxi se v některých situacích používá tzv. zúžená mezera (mezera menší šířky; entita   nebo numericky   či  ). Zúženou mezeru však významná část prohlížečů nezobrazí. Ve vícenásobných zkratkách je zde obvyklejší místo zúžené mezery použít celou (příp. pevnou) mezeru, nikoliv mezeru vynechat úplně: např. místo dr. h. c. je vhodnější psát dr. h. c. (a nikoli dr.h.c.).

Více

Nejčastější chyby a jak se jim vyhnout [online]. Typografie na počítači, rev. 2005-02-17, [cit. 2015-05-26].